BUDGETATHOME FELHASZNÁLÓI DOKUMENTÁCIÓ
Otthoni költségvetés nyilvántartó és tervező szoftver
Kérdezz – felelek
MIRE HASZNÁLHATÓ EZ A PROGRAM?
A BudgetAtHome egy házi, családi költségvetés tervező és nyilvántartó program. Segít azoknak, akik fizetésből élnek és szeretnék előre tervezni pénzügyi jövőjüket, felügyelni kiadásaikat. Használhatjuk egy személy, több személy, vagy a család költségvetésének nyilvántartására. A programmal tudunk előre tervezni, rögzíthetjük bevételeinket és költségeinket, aktuális pénzünket, de képes hasonlóképp működni mint oly sok mobiltelefonos egyszerű alkalmazás – csak a költségeinket rögzítjük benne.
MIÉRT JOBB EZ, MINT EGY EXCEL?
Valószínű mindenkinek van otthon egy költségnyilvántartó Excel dokumentuma. Ezt hivatott leváltani a program, egyszerűsítve a tételek rögzítését, az újabb és újabb költségtípusok rögzítését, nemkülönben azok előre tervezését. Nem célom okosabb lenni, mint egy jól bejáratott Excel táblázat, viszont igyekeztem a témából a lehetőségeimhez mérten minél többet kihozni.
MIÉRT NEM ONLINE A SZOFTVER?
Mert senki anyagi helyzetére nem vagyok kíváncsi. Az online verzióhoz szerver kell, és onnantól nekem kell felügyelnem az adatok biztonságára. Nem volt cél online verziót készíteni, a program mindenkinek a saját otthoni számítógépén fut és az adatai nála vannak.
HOGYAN TELEPÍTSEM A PROGRAMOT?
MI TERVEZHETŐ ÉS MI NEM?
A programban gyakran találkozunk a „tervezhető” és az „eseti” fogalmakkal. Tervezhetőnek nevezem azokat a költségeket vagy bevételeket, amiket látunk előre, és valószínűleg ki kell majd őket fizetni, vagy várhatóan meg fognak érkezni. Ilyen pl. a fizetésünk, vagy a havi BKV bérlet, a gyerek havi iskolai kajabefizetése, a lakáshitel, azaz az olyan tételek amik valamilyen szinten tudhatók előre. Joggal kérdezhetitek, hogy de pontosan nem fogjuk tudni előre a lakáshitelt, hiszen változik a kamat, akkor mire jó ez az egész? Persze hogy nem tudjuk pontosan, de nem is az a cél. A cél csak az, hogy nagyságrendileg lássuk előre mennyi költségünk lesz. A szoftver minden tétel terv és tény értékét tárolja. Azaz tudja, hogy beterveztük a májusi lakáshitelt 45000 Ft-tal, de mikor kifizettük, 45980 Ft-ot kellett fizetni. Innentől már csak a tény értéket fogjuk látni a programban, minden összegzésen, minden kimutatáson. Esetinek nevezem azokat a költségeket, esetleg bevételeket, amiket nem látunk előre, vagy pedig nem egzaktan tudjuk meghatározni a havi értékét. Például elugrottunk a haverokkal sörözni, vagy szétment a gyerek cipője, és venni kell egy újat, ezek mind eseti költségek. A program használata nagyrészt az eseti költségek rögzítéséből fog állni.
A BUDGETATHOME HASZNÁLATA HAVI FIX BEVÉTEL NÉLKÜL
Ritka kategória az eseti bevétel, ha fix fizetéssel rendelkezünk. Sajnos tudom, hogy sokan vannak az országban, akik nem rendelkeznek fix fizetéssel, és eseti munkákból próbálják fenntartani magukat és családjukat. Az a szomorú, hogy ha nem tudunk tervezni előre bevételt, akkor bármit tervezni is nehéz, és ehhez nem kell szoftver sem. Két lehetőségünk van: vagy amint bevételhez jutunk, berögzítjük eseti bevételként, de így elveszítjük a jövőbeli tervezés lehetőségét. Viszont megtehetjük azt is, hogy próbálunk egy átlagot vonni az elmúlt időszakból, és felvisszük tervezhető bevételként. Majd amikor tényleg lesz bevételünk, a tervet felülírjuk vele.
HOGYAN RÖGZÍTSEM A KÖLTSÉGEIMET?
Jómagam két és fél éve használom a szoftvert, ezalatt szerzett tapasztalataimat szeretném megosztani az alábbiakban. Tisztában vagyok vele, hogy ahány család annyiféle költségvetés, éppen ezért az itt leírtak csak a saját véleményemet tükrözik. Nem rögzítek mindent azonnal, semmi értelme nincsen. Általában hétvégén ülök le a program elé és beírom a heti költekezéseimet. A kaját nem rögzítem, csak hó végén. Addig egyszerűen csak elrakom a blokkokat az íróasztalom fiókjába. Javasolt más költségtípussal is így csinálni, ha sok tételből áll. Ha kajásblokkon más is szerepel (pl. vettük a Tescoban újságot), és szeretnénk külön rögzíteni, azt sem szoktam azonnal beírni. Ceruzával megjelölöm a blokkon, és utána vágom be a fiókba. Hó végi rögzítésen figyelek, hogy mit jelöltem be, és úgy rögzítem. Semmi értelme mindent berögzíteni. Ne akarjuk a -63 Ft banki tranzakciós illetéket berögzíteni, mert idegösszeomlást kapunk. Hetente felügyelem a programot. Pl. tudom, hogy 12-e környékén vannak a csoportos beszedési megbízásaim, akkor pár nappal rá átvezetem őket a programba, hogy mit mikor és milyen összegben vontak le. Amiről kapok blokkot, azt elrakom a pénztárcámba, és berögzítem amikor kedvem van, de legkésőbb hó végén. Amiről nem kapok blokkot, azzal lesz a nagyobb probléma, de ezt sajnos nem tudjuk kikerülni. Ezt javasolt azonnal valahova felírni, én általában a telefonomba szoktam. (Lehet hogy egyszer a jövőben lesz a szoftver mellé telefonos alkalmazás, mely ezt megkönnyíti.) Olyat is szoktam csinálni pl. a piacon, hogy nem azt számolom, hogy mennyit költöttem, hanem mielőtt elindulok megszámolom a pénzt a pénztárcámban, és mikor visszaértem egy újabb számolással máris megvan a különbözet.
MIT TERVEZZEK BE?
Szintén csak a személyes tapasztalataimat tudom megosztani veletek. Értelemszerűen be lehet tervezni a fizetést a bevételi oldalra. Kicsit feljebb volt róla szó, hogy aki nem rendelkezik fix jövedelemmel, ott a tervezés eléggé buktatós mutatvány sajnos. Aki változó jövedelemmel rendelkezik (pl. teljesítménybért kap), annak csak azt tudom javasolni, hogy egy átlagot próbáljon berögzíteni tervként. Ha netalántán van olyan, aki külön kap átutalásos és készpénzes fizetést is, javasolt külön-külön soron rögzíteni (hiszen két különböző nap kaphatod meg őket.) Akinek vannak eseti bevételei, ámde valami rendszeresség van bennük, be lehet azt is tervezni átlagban. A fix költségek jól tervezhetők. Ilyenek pl. a lakáshitel, autóhitel, a rezsi, a kajára költött pénz. Én a költségeim listáját ezekkel kezdeném, azonban mindegyikhez van pár megjegyzésem:
Rezsi: Az átalánydíjas rezsivel nem lesz problémánk. Amit utólag fizetünk, pl. havi - kéthavi leolvasással fizetjük a gázt, ott csak azt tudom javasolni, hogy várjunk egy évet, és az előző évet vigyük fel tervként. (Általában a gáz költsége “hullámzik”, de ezt is be tudjuk írni a programba.)
Kaja: Ahogy feljebb is említettem, nincs értelme mindent azonnal beírni. Tervezni nagyon egyszerűen lehet, ki kell számolni egy hónapot és be kell írni tervként. Tapasztalataim szerint azonban ez is tud “hullámozni”, mert nem minden hónap ugyanolyan hosszú, és lehet hogy egy-egy nagyobb bevásárlás átcsúszik másik hónapra. Általában fél/egy évre szoktam visszanézni az adatokat, és ezek a hullámzások eloszlanak.
MENNYIRE RÉSZLETESEN RÖGZÍTSÜNK?
Amennyire nekünk kényelmes. A tervezhető tételek adják magukat. Vitatkozni csak az eseti tételek berögzítésén lehet, de azon sem érdemes. Ne rögzítsünk be minden 60 Ft-os tételt, mert akkor csak adminisztrálással telik az életünk. Alakítsunk ki egy saját kategória listát, amit kényelmesnek találunk. Minél több kategóriát veszünk fel, annál jobban szétszóródnak a költségek - bár ez mindenkinek egyéni döntése. Az olyan tételeket, melyek apróak, ahogy feljebb is javasoltam - egyben rögzítsük hó végén, vagy be se rögzítsük. A valós egyenleg rögzítés amúgy is ki fogja dobni mennyit nem írtunk be. Mindenkinek az egyéni pénztárcája szabja meg, mi az a határ, amit még érdemesnek talál berögzíteni. (Én a reggeli péksütiket nem szoktam berögzíteni, mert nem akarom követni.) Külön kérdéskör a kaja, a bevásárlás. Nem javaslom, hogy terméktípusonként külön kategóriákat vegyünk fel, pl. külön a tejet, külön a tésztát, külön a húst. Nem tartom reálisnak hogy lesz ember aki így beírja. Javasolt a kajára költött pénzt családon belül hó végén egy összegben beírni. Cigarettát szigorúan külön rögzíteni a kajától!
ÍRJAM BE ELŐRE AZ ESETI TERV KÖLTSÉGEKET?
Lehetnek eseti költségek, melyeket tudunk előre, de mégis egyszeriek. Pl. a gyerek szeptemberi iskolakezdése. Érdemes ezeket előre beírni mint terv? Ha használjuk a göngyölt egyenleg funkciót, akkor mindenképpen javaslom. Ha patentosan vezetünk mindent a programban, akár az előre látható eseti költségeket is betervezhetjük.
HOGYAN MÓDOSÍTSAM ÁT A TERV ÉRTÉKÉT UTÓLAG?
Éves és történeti nézetben tehetjük meg. Jobb gombbal kattintsunk arra a cellára, ahonnan kezdve szeretnénk módosítani a terv értékét, és ugyanaz a képernyő fog megjelenni, mint a tervezhető tételek esetében.
HAVI BUDGET ZÁRÁS VAN. MIT CSINÁLJAK? MONDD EL A LÉPÉSEKET!
Személy szerint javaslom, hogy minden hónap végén „zárjuk” a hónapot. Nincs ilyen funkció, csak magát a folyamatot nevezem így. Hó végén javasolt azt utólag ellenőrizni, a kimaradt tételeket rögzíteni. Nem kell ehhez ragaszkodni, csinálhatjuk munkabérünk érkezésekor is, vagy ahogy nekünk jól esik.
UTÓLAG SZÉTSZEDNI EGY KÖLTSÉGET KÉT KATEGÓRIÁRA HOGYAN?
Nincs rá külön funkció jelenleg. Az eredeti költséget csökkentsük le annyival amennyit szeretnénk átrakni, és vigyünk fel egy új tételt a maradékkal. [Példa]
MILYEN EGYÉB HASONLÓ SZOFTVEREK VANNAK PC-RE?